آموزش وردپرس
خانه / اخبار / اجتماعی / خبر جدید بمب گذاری زیمنس در نیروگاه اتمی ایران

خبر جدید بمب گذاری زیمنس در نیروگاه اتمی ایران

بمب گذاری «زیمنس» در نیروگاه اتمی ایران

العربیه: «شرکت “زیمنس” (Siemens) دستگاه هایی حاوی مواد منفجره، به منظور به کارگیری در نیروگاه های اتمی به ایران عرضه کرده بود.»

جام نیوز؛ سایت العربیه (alarabiya) در خبری نوشت: «رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای ایران گفت که شرکت “زیمنس” (Siemens) دستگاه هایی حاوی مواد منفجره، به منظور به کارگیری در نیروگاه های اتمی به ایران عرضه کرده تا بتواند در روند فعالیت های اتمی ایران اخلال ایجاد کند.»

بر پایه گزارش العربیه، “علاءالدین بروجردی” همچنین با تأکید بر کشف شیطنت‌ها از سوی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ایران، گفته است: «مسئولان ذی‌ربط اطلاعاتی-امنیتی ما موفق به شناسایی دستگاه‌هایی که برای فعالیت‌های هسته‌ای به ما عرضه و در آن مواد منفجره کار گذاشته شده بود شدند. قرار بود این دستگاه‌ها در زمان به کارگیری منفجر و تمام سیستم را مختل کنند؛ اما در نهایت با هوشمندی متخصصان داخلی، این توطئه دشمنان خنثی شد. آن ها در این زمینه انواع اقدامات گسترده تحقیقی، اطلاعاتی و جاسوسی را در دستور کار قرار دادند اما هیچ نتیجه‌ای حاصل نکردند.»

آقای بروجردی با بیان اینکه جاسازی مواد منفجره در تجهیزات ارائه شده به ایران در شرکت زیمنس آلمان انجام شده است، افزود: «شرکت زیمنس باید پاسخگوی این اقدام خود باشد.»

گفتنی است که زیمنس بزرگترین شرکت چندملیتی جهان است که مقر آن در مونیخ آلمان قرار دارد.

این شرکت بزرگترین تولیدکننده تجهیزات مدرن الکترونیکی در اروپا محسوب می شود. شیطنت های این شرکت در گذشته نیز سابقه داشته است. در نوامبر ۱۹۷۴ نیز قراردادی جهت احداث دو رآکتور آب سبک ۱۳۰۰ مگاواتی برای نصب در نیروگاه اتمی بوشهر بین ایران و زیمنس منعقد شد اما با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و آغاز جنگ تحمیلی، ادامه آن از سوی این شرکت متوقف شد.

مشاجره حقوقی بر سر این طرح ناتمام تا سال ۱۹۸۸ ادامه یافت و ایران از شرکت زیمنس درخواست غرامت کرد، اما سرانجام شرکت زیمنس با حمایت کمیسیون تجارت بین المللی در پاریس توانست از پرداخت خسارت به ایران شانه خالی کند./جام نیوز

بمب گذاری «زیمنس» در نیروگاه اتمی ایران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *